Güç Kullanımının İzlenmesi

  Sor / bana ulaş

Beş Temel Sebep

Test & Ölçüm

Güç Kullanımının İzlenmesi
Güç Kullanımının İzlenmesi

1. Güvenlik

Elektrikçilerin sıklıkla, mevcut bir panele veya servise yeni bir elektrik yükü eklemeden önce bir güç çalışması yapması gerekir. Neden? Gereksinimler, elektrik denetimcisinden, projeyi tasarlamış olan elektrik mühendisinden veya yeni yükü ekleyen müşteriden gelir ve neden, yeni yüklerin eklenmesi için yeterli kapasite olup olmadığını tespit etmektir. Bir yük çalışması, zaman içinde mevcut yük seviyelerinin (üç fazlı akım çekişi) bir logger kullanılarak belgelendirilmesini içerir. Güvenlik burada önem kazanır. Olumlu taraftan bakılırsa bir yük çalışması yerel güvenlik düzenlemelerine uyulmasını sağlamak için kullanılabilir. Olumsuz taraftan bakılırsa yeni yükler eklemeden önce bir yük çalışması yapılmaması, mevcut elektriksel yapının aşırı yüklenmesine neden olabilir; bu durum elektriksel güvenliği ve güvenilirliği tehlikeye atar.

2. Enerji maliyetlerini yönetin ve tasarruf olasılıklarının farkına varın

Enerji harcamaları toplam işletme maliyetinin önemli bir kısmını oluşturuyorsa da, birçok şirket aslında enerji ödemelerinin nereye harcandığını bilmez çünkü ellerine gelen belge sadece aylık toplam faturadan oluşmaktadır. Faturada bu harcamanın o ayın operasyonlarına kıyasla standart mı yoksa aşırı mı olduğu belirlenemez. Ana servis girişindeki ve ardından büyük yüklerdeki ve ikincil kaynaklardaki güç kullanımını kaydederek tesisler, ne kadar gücün ne zaman, ne tarafından ve hangi saatlik maliyetle kullanıldığını görebilir. Kuşkusuz veriler, belirli yüklerin kapatılması, yüksek fiyatlı saatlerde yüklerin azaltılması veya programın, yüksek fiyatlı olmayan saatlerde yükleri çalıştırmak üzere ayarlanması gibi, yalnızca operasyonel değişikliklerle düzeltilebilecek çok sayıda enerji kaybını ortaya koyacaktır.

3. Elektrik faturasının kesinliği

Büyük ve orta ölçekli tesislerin sahipleri, genellikle kiracılarının özel elektrik kullanımlarını fatura etmek için alt sayaçlar kurar. Ancak bu alt sayaçlar genellikle doğru takılmaz ve bu, faturalamayı kuşkulu duruma sokar. Çeşitli kurulum sorunları vardır; akım transdüktörlerinin geriye doğru takılması, akım transdüktörlerinin yanlış faza takılması ve alt sayacın yapılandırma hataları gibi. Değeri, taşınabilir bir energy logger ile ikinci kez kontrol etmek iyi bir iş uygulamasıdır. Logger verileri, fatura edilenle gerçekten kullanılanı kabaca bir büyüklük sıralamasına sokar. Elektrik kullanımı karşılığı fatura edilen tutarla logger verileri arasında belirgin sapma olması alt sayaç kurulumunun incelenmesi gerektiği uyarısını verir.

4. İadeler ve finansal teşvikler

Elektrik şirketleri, müşterilerinin enerji kullanımını azaltmayı özendirmek için teşvikler ve iadeler teklif eder. Amaç, mevcut güç kaynağıyla daha fazla müşteriye hizmet vermektir, çünkü yeni enerji santrallerinin inşa edilmesinin maliyeti çok yüksektir. Mevcut binaların enerji verimi yüksek aydınlatma ve yüksek verimli motorların yanı sıra motor yol vericilerinin yerine değişken frekanslı tahrik gibi donanım iyileştirmeleri için birçok teşvik ve iade verilmektedir. Finansal teşviki almak için elektrik şirketi genellikle enerji tasarrufunun doğrulanmasını şart koşacaktır; bu, bir yük çalışması için ideal senaryodur. Donanım iyileştirmesinden önce yapılan bir yük çalışması mevcut enerji kullanımını belgelendirerek bir taban verisi sağlar. Diğer yandan donanım iyileştirmesinden sonra yapılan bir yük çalışması, değişikliklerin tamamlanmasıyla elde edilen enerji tasarrufunu doğrular.

5. Sorun Giderme

Birçok kez bir sorunu çözmenin tek yolu, uzun bir zaman aralığında verilerin toplanması ve analiz edilmesidir. Bu gelişmiş sorun giderme senaryoları için energy logger'lar çok değerlidir fakat aynı zamanda karmaşık bir güç analiz cihazına göre fiyatı çok daha uygun ve kullanımı kolaydır. İyi bir örnek bir devre kesicinin rastgele atmasıdır. Bunun sebebi, büyük bir motorun çalışmaya başlaması gibi bariz olaylar olmayabilir. Gerçekte atmaların sebebi tamamen rastgele ortaya çıkabilir veya teknisyenler yerinde gözlem yapamadıkları zamanlarda oluşabilir (örneğin geceleri). Bir bakım teknisyeninin devre kesici atana kadar yükü izlemesi pratik olmadığından devre kesicinin yük tarafına bir energy logger bağlanarak zaman içindeki akım çekişinin kaydedilmesi atma sorununu gidermekte yardımcı olabilir.

NETES Mühendislik tarafından, Türkiye pazarına sunulan Fluke ürünleri ile yukarıdaki maddeleri uygulayarak, tesisinizde yüksek enerji verimliliği sağlayarak, maliyet kısıtlaması ve arttırılmış güvenlik ile verimliliğe ulaşabilirsiniz.

Tarihinde yayınlanan Ocak 22, 2016 - (119 Görüntüleme)
tarafından Onur Dil
Netes Mühendislik ve Dis. Tic AS
Küçük Çamlica Mah. Oymak Çikmazi No:3
34718 Üsküdar - Turkey
+90-216-340 50 50
+90-216-340 51 51
Tüm şirket profilini görün
Yer
Bu tedarikçinin başka ürünleri
Fluke 430; Diğer Güç Kalite Analizörleri ile Sadece Enerjinizi Boşa Harcarsınız
NETES; Yeni Dijital Multimetrelerle görüş açınızı değiştirin!
Netes; Diğer Güç Kalite Analizörleri ile Sadece Enerjinizi Boşa Harcarsınız.
Netes; Fluke kızılötesi araçları
NETES; Fluke 8 Yeni Kameralar 2,5 kata kadar fazla piksel
NETES; 6 Cihaz Tek Bir Osiloskopta Birleşti!
Netes; Tektronix MDO3000 Serisi
Netes; Tektronix MDO3000 Serisi
Netes; MDO3000 Serisi Mixed Domain Osiloskop Dünyada Tek!
Netes, Diğer Güç Kalite Analizörleri ile Sadece Enerjinizi Boşa Harcarsınız.
İlgili Makaleler
BX65 Tartım Terminali
Clamp-On Debimetlerle ilgili Uygulama Yazısı
CO ve O2 Analizörü
Yeni Baykon BX65 Tartım Terminali
Transmitter ile Yüksek Hassasiyetli Tartı Bilgisi
Küçük ölçekli süreç teknolojisi için Dayanıklı Sensörler
Yanma Verimliliğinde Yakıt/Hava Oranının Önemi
FSC (Yakıt Kükürt Miktarı) ölçüm çözümü
Çok Parametreli Volumetrik/Kütle Gaz Akışı Kontrolörü
Gaz Ölçer ve Dedektörü
Uydudan Senkronizasyonlu Merkezi Saat Sistemi
Krohne ile her zaman iyi bir çözüm vardır
JUMO; Prosesin Yeni Uzmanları
Endress+Hauser - Güvenilir tercihiniz
Testo, Fırın Sıcaklık Ölçüm Cihazı
Enotek; GE Kontrol, Kaye Validator, Kaye ValProbe
Enotek; GE Kontrol, Kaye Validator, Kaye ValProbe
Endüstriyel uygulamalar için transmiterler; Testo
Motor Testi
Yüksek Hızlı Programlanabilir Dinamometre Denetleyici
Draeger; Gaz algılama çözümü sadece alev ve gaz detektörü değildir
ELİMKO; Otomatik Kontrolde Güvenilir İsim
Güvenilir Akış Ölçümü; Su ve Atıksu Uygulamaları İçin Yeni Elektromanyetik Akış Ölçer
Esit ECI Tartı Kontrol İndikatörü
Otomotiv üreticilerinin %85'i gelişmiş test çözümlerinde Moog'u tercih ediyor.
Tork Valve &Automation; Akışkan Kontrol Altında
ELİMKO; Otomatik Kontrolde Güvenilir İsim
Cognex; İşinizi Daha Kolaylaştırın, Daha Hızlı, Daha Güvenli ve İşinizi Doğru Yapın
Otomotiv üreticilerinin %85'i gelişmiş test çözümlerinde Moog'u tercih ediyor.
En Favori Cihazın Hangisi? Flir i-Serisi