GrindingHub – Uluslararası Taşlama Teknolojisinin Şimdiden Kendini Kanıtlamış Vitrini

30'dan fazla ülkeden yaklaşık 490 katılımcı, yarısından fazlası yurt dışından, dört salonda kabaca 41.500 brüt metrekare

  • Mayıs 16, 2024
  • 463 Görüntüleme
  • GrindingHub – Uluslararası Taşlama Teknolojisinin Şimdiden Kendini Kanıtlamış Vitrini
    GrindingHub – Uluslararası Taşlama Teknolojisinin Şimdiden Kendini Kanıtlamış Vitrini
  • GrindingHub – Uluslararası Taşlama Teknolojisinin Şimdiden Kendini Kanıtlamış Vitrini
    GrindingHub – Uluslararası Taşlama Teknolojisinin Şimdiden Kendini Kanıtlamış Vitrini

GrindingHub 2024 bugün resmi olarak açıldı. Öğütme teknolojisine yönelik uluslararası ticaret fuarı ikinci kez Stuttgart'ta düzenleniyor. Organizatör VDW'nin (Alman Takım Tezgahı Üreticileri Birliği) İcra Direktörü Dr. Markus Heering, "Bu ikinci GrindingHub ve etkinlik şimdiden taşlama teknolojisi topluluğu için tartışmasız bir buluşma yeri olarak kendini kanıtladı" diyor. olayın. Taşlama teknolojisi, en önemli metal işleme süreçlerinden birini temsil eden küçük ama gelişen bir sektördür. Heering şöyle devam ediyor: "Tüm uluslararası pazar liderlerini bir araya getirebilmek ve ticari ziyaretçiler için böylesine çekici bir gösteriyi bir araya getirebilmek çok memnuniyet verici."

Rakamlarla GrindingHub: 30'dan fazla ülkeden yaklaşık 490 katılımcı, yarısından fazlası yurt dışından, dört salonda kabaca 41.500 brüt metrekare - önceki üç salondan daha yüksek. Ürün yelpazesi de genişletildi ve artık 40'tan fazla ürün sektörünü kapsıyor. Bu nedenle tüm önemli rakamlarda büyüme var. Markus Heering, "Ve bu, tüm taşlama proses zincirini sergileme hedefimize tam anlamıyla ulaştığımız anlamına geliyor" diye açıklıyor.

Açılışta Baden-Württemberg Ekonomi, Çalışma ve Turizm Bakanlığı Devlet Sekreteri Dr. Patrick Rapp da hazır bulundu. Daha önce ticaret fuarını gezmiş ve Baden-Württemberg'den çeşitli katılımcıların standlarını ziyaret etmişti. "Takım tezgahı endüstrisinin bir alt bölümü olarak taşlama, daha sonra yüksek teknolojili ürünlerde kullanılabilecek hassas parçaların ve bileşenlerin üretilmesini sağlayan önemli bir teknolojidir. Fuardaki geniş yelpazedeki yeni gelişmelerden çok etkilendim. Bu da önemli üretim süreçlerinin hızlandırılmasına ve basitleştirilmesine yardımcı oluyor" diye ekliyor.

GrindingHub yatırımı artırma gücüne sahip
Almanya, hem tedarikçi hem de müşteri rolüyle öğütme teknolojisi sektörünün birinci liginde yer alıyor. Geçtiğimiz yıl, Almanya'da 1,1 milyar Avro değerindeki üretim ve yüzde 14'lük büyüme de dahil olmak üzere güçlü sonuçlar elde edildi. Tüketim de benzer miktarda artarak yüzde 10 arttı. İhracat ve ithalat sırasıyla yüzde 15 ve yüzde 11 artışla iyi performans gösterdi.

Ancak geçen yılın güçlü sonuçları mevcut rakamları gölgede bırakıyor. Siparişler 2023'ün başından bu yana düşüyor. 2023'ün sonunda, defterlerde bir yıl öncesine göre beşte bir oranında daha az sipariş vardı. Bu düşüş 2024 yılının ilk çeyreğinde de devam etti. Ancak takım tezgahı sektörü için ilk umut ışıkları parlamaya başlıyor. Üreticilerin beklentileri Mart ayında önemli ölçüde arttı. Bunlar önümüzdeki aylarda olası bir istikrarın ilk işaretleri. Bir başka olumlu işaret de ikinci en önemli müşterimiz olan mühendislik sektöründen geliyor. Geçtiğimiz hafta VDMA, dış talepteki düşüşün dibe vurduğunu ve Almanya'da yatay bir hareket olduğuna dair işaretlerin bulunduğunu bildirdi.
“Bu gelişmelerin memnuniyetle karşılanması ve desteklenmesi gerekiyor. Ve GrindingHub burada önemli bir katkı sağlayabilir. Etkinlikte sunulan yeniliklerin çoğu, kullanıcıların verimlilik seviyelerini yükseltmeye yardımcı olduğundan yatırımı artırma potansiyeline sahip" diyor Heering.

Her ikisi de Bavyera'daki Weißenburg'dan Köbler Zerspan- und Rundschleiftechnik GmbH'nin genel müdürleri olan Björn Köbler ve Armin Ranzenberger de benzer bir görüşe sahip. Aile şirketi yaklaşık 30 çalışana sahiptir ve özel mühendislik, tıbbi teknoloji, havacılık ve en yüksek düzeyde kalite gerektiren diğer endüstriler için yüksek hassasiyette parçalar üretmektedir. Bu gereksinimleri karşılamaya yardımcı olmak için sürekli olarak yeni teknolojilere yatırım yapıyor. Köbler yakın zamanda makine parkurunu yüzde 15 oranında genişletti. Her ikisi de "Bizim için asıl odak noktası otomasyon, makine öğrenimi ve yapay zeka (AI). Bunlar çalışanların üzerindeki yükü hafifletmeye yardımcı oluyor, aynı zamanda üretimi hızlandırıyor ve daha az hataya açık hale getiriyor" diye belirtiyor. GrindingHub yeni fikirler edinmek için mükemmel bir yerdir.

Taşlama teknolojisinin geleceği için üst düzey uzmanlık
Katılımcıların kendi stantlarında sergilenen geniş ürün yelpazesine ek olarak, destekleyici program da başka bir fikir ve ilham kaynağı teşkil ediyor. Program, Salon 10'daki D20 numaralı stantta GrindingSolution Park Science'ı içeriyor. Beş enstitü, taşlama teknolojisi alanındaki en son araştırma projelerini sunuyor. GrindingSolution Park Science'ın amacı, laboratuvardan endüstriyel uygulamaya geçiş yapmalarına yardımcı olmaktır. Araştırma konuları arasında ağ oluşturma, yeni malzemeler, süreç güvenilirliği, makine öğrenimi, sürdürülebilir üretim, dijital süreç entegrasyonu ve hassas yüzey işleme için yenilikçi takım konseptleri yer alıyor.

Salon 9'daki umati (evrensel makine teknolojisi arayüzü) standı (D20), OPC UA'nın taşlama teknolojisinde kullanımı hakkında bilgi almak isteyen ziyaretçilerin merkezi iletişim noktasıdır. OPC UA temelinde fabrikada kesintisiz iletişimin sağlanması amacıyla makine ve tesis mühendisliği alanlarında şu anda 50'den fazla spesifikasyon hazırlanmaktadır. On kadar sektör umati girişimine kendi spesifikasyonlarıyla katkıda bulundu. Makine üreticileri, araştırma enstitüleri ve endüstri birliklerinden oluşan yaklaşık 360 uluslararası ortak, açık ve bağımsız standartlara dayalı iletişimin başarılı bir model olduğunu kanıtlamak için işbirliği yapıyor.

Salon 7'deki D 50 numaralı stantta yer alan Start-up Hub'da da pek çok yenilik sergilenecek. Genç şirketlerin teklifleri dikkat çekici. Bunlar arasında yeni makine konseptleri, otomatik satın alma yazılımı, kesici takımlar ve aşınan parçalar için yenilikçi elmas kaplamalar, yapay zeka tabanlı bakım yazılımı ve kesici takımlar için yüksek hassasiyetli kesici kenar hazırlığı yer alıyor. Bu tür bir hazırlık, bir aletin hassasiyeti, esnekliği ve maliyet etkinliği üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olabilir.

Yılın Öğütücüsü, beceri eksikliğinin nasıl giderilebileceğine dair güçlü bir mesaj gönderiyor
Yılın Öğütücüsü, 16 Mayıs'ta saat 15.30'da Salon 7'deki Anca standında (A70) belirlenecek. Almanya, Avusturya ve İsviçre'den beş aday final turuna çıkmayı başardı. GrindingHub'da, bir iş parçasını veya aleti taşlayarak canlı bir gösteriyle pratik becerilerini sergileyecekler. Markus Heering, "Rekabet, vasıflı işçi eksikliğinin giderilmesine katkımızdır. Teknik taşlama teknolojisindeki işler oldukça çeşitlidir ve zorlukları büyük ölçüde çok yönlülük gerektirir. Bu mesajı aktarmamız gerekiyor" diyor.

Destekleyici program, Salon 10'daki E80 numaralı stantta 30 dakikalık Forum sunumlarıyla tamamlanacak. Yukarıda bahsedilen trendlerin çoğuna yer veren renkli bir konu karışımı ele alınacak. Heering, sonuç olarak Forum'un yeni fikirlerin hazinesi olduğunu söylüyor.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim