EX600-SCF1-X60 Serisi Entegre Giriş/Çıkış Ünitesi

CC-Link IE Field Haberleşmeli Sistem için

  • EX600-SCF1-X60 Serisi Entegre Giriş/Çıkış Ünitesi
    EX600-SCF1-X60 Serisi Entegre Giriş/Çıkış Ünitesi
  • EX600-SCF1-X60 Serisi Entegre Giriş/Çıkış Ünitesi
    EX600-SCF1-X60 Serisi Entegre Giriş/Çıkış Ünitesi
  • EX600-SCF1-X60 Serisi Entegre Giriş/Çıkış Ünitesi
    EX600-SCF1-X60 Serisi Entegre Giriş/Çıkış Ünitesi

Endüstriyel uygulamalarda seri haberleşme sistemleri sağlamış oldukları yararlar sayesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kullanım, Endüstri 4.0 kapsamında daha da genişlemiştir. Seri haberleşme sistemlerinde; haberleşmenin hızı, ağ topolojisi, veri okuma-yazma, arıza tespiti gibi ana etmenler pek çok haberleşme protokolünü ortaya çıkarmıştır. Bu protokollerin en önemlilerinden bir tanesi de CC-Link IE Field protokolüdür. 

     CC-Link IE Field haberleşme protokolü, müşterilerine pek çok fayda sağlamaktadır. Bu protokol baberleşme tipi olarak “Endüstriyel Ethernet” altyapısını kullanmaktadır. Böylece yüksek hızlı bant genişliği sunmaktadır (1 Gbps). Ağ sisteminin kolay kurulumu ve yapılandırılması müşteri tarafında önemli oranda avantaj sağlamaktadır. Ağ yapılandırması “Yıldız, Hat, Halka” şeklinde konfigüre edilebilir.

     Seri haberleşme sistemleri konusunda geniş bir ürün yelpazesine sahip olan SMC, pek çok protokole ürün tedarik etmektedir. Bu ürünlerden en sık kullanılanı ise EX600 serisi entegre Giriş/Çıkış ünitesidir. SMC EX600 serisi entegre ünite halihazırda Profinet, DeviceNetTM, CC-Link, EtherCAT, Ethernet/IPTM, Modbus TCP, Powerlink, Profibus DP haberleşme protokollerine ürün tedariği sağlayabiliyorken son olarak  “EX600-SCF1-X60” serisi ile “CC-Link IE Field” haberleşme protokolüne de bu ürün grubunu dahil etmiştir. 

     EX600-SCF1-X60 serisi ürün, özellikle CC-Link IE Field haberleşme birimini kullanan müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamayı başarmıştır. Bir makinede dağınık halde bulunan dijital giriş, dijital çıkış, analog giriş ve analog çıkışlar bu entegre sistem sayesinde bir araya toplanarak daha kompakt ve daha düzenli bir sistem elde edilebilir. Bu düzen sayesinde arıza tespit ve bakım işlemleri de kolaylıkla yapılabilmektedir. 

     Endüstriyel bir makinede ihtiyaca göre dijital giriş/çıkış ya da analog giriş/çıkış kullanılabilmektedir. Ekonomik bir sistem oluşturulduğunda ihtiyaç kadar giriş/çıkış modülü kullanmak gerekir. Tam da bu anlamda müşterilere kolaylık sağlayan  EX600-SCF1-X60 serisi ürün 9 adete kadar giriş/çıkış modülü ile konfigüre edilebilir.
 
     Dijital giriş/çıkış ve analog giriş/çıkış modülleriyle konfigüre edilen bu ürünün sağ tarafına, doğrudan SMC’nin 32 bobine kadar PNP çıkışlı uygun seri valf manifoldları bağlanabilir. Ürünün sol tarafına ise toplamda 9 giriş/çıkış modülü bağlanabilir. Bağlanacak olan modüllerle 144 dijital giriş veya 144 dijital çıkış elde edilebilir. 32 adet valf bobin çıkışı da sayılacak olursa toplamda 176 dijital çıkış kullanılabilir. 

     Analog modül kullanılmak istenirse toplamda 18 analog giriş ve 18 analog çıkış ek modüllerle elde edilebilir. Müşteri tarafındaki ihtiyaca göre analog ve dijital çıkışlar karmaşık olarak yapılandırılabilir. Böylece gerekli olan tüm giriş/çıkış üniteleri entegre ürünün çatısı altında toplanacak ve düzenli bir sistem elde edilecektir.

     Ürün SMC’nin pek çok valf grubuyla uyumludur. Uygun olan seriler SY3000/5000/7000, VQC1000/2000/4000/5000, SV1000/2000/3000 ve S0700’dür. 
 
     EX600-SCF1-X60 serisi ürün, IP67 koruma sınıfına sahiptir. Böylece sıvı teması olan ortamda rahatlıkla çalışabilmektedir. Ürün çevresel koşullar anlamında sıvı temasının olduğu bir ortamda kullanılacaksa IP67 koruma sınıfına sahip valf manifoldları ile kullanmak gerekmektedir.   

     Ürün, M12, 8-pin haberleşme portuna sahiptir. Bir tarafı M12, 8-pin diğer tarafı ise RJ-45 olan bir kablo vasıtasıyla endüstriyel ethernet altyapısını kullanarak ilgili kontrolörle haberleşmektedir. Haberleşme hızı 1 Gbps’dir. Port 1 ve Port 2 sayesinde haberleşme kendi üzerinen başka modüle aktarılabilir.

     EX600-SCF1-X60 serisi ürün, SMC’nin EX600-GILB-X60 serisi IO-link master ürününe entegre edilerek IO-Link uyumlu ürünler ile haberleşme sağlanabilir.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim