Endüstriyel Ethernet artık fieldbuslardan daha büyük endüstriyel network pazar payları

HMS Endüstriyel Ağlar’ın yıllık endüstriyel network pazarı araştırmasının temel bulgusu bu

 • Mart 14, 2018
 • 19124 Görüntüleme
 • Endüstriyel Ethernet artık fieldbuslardan daha büyük endüstriyel network pazar payları
  Endüstriyel Ethernet artık fieldbuslardan daha büyük endüstriyel network pazar payları
 • Endüstriyel Ethernet artık fieldbuslardan daha büyük endüstriyel network pazar payları
  Endüstriyel Ethernet artık fieldbuslardan daha büyük endüstriyel network pazar payları
 • Endüstriyel Ethernet artık fieldbuslardan daha büyük endüstriyel network pazar payları
  Endüstriyel Ethernet artık fieldbuslardan daha büyük endüstriyel network pazar payları

Endüstriyel Ethernet günümüzde yeni kurulmuş düğümlerin %52’sini (geçen yıl %46 idi) oluştururken, fieldbuslar ise %42’sine tekabül ediyor (48). EtherNET/IP %15 ile günümüzün en çok kurulan ağıyken, onu %12 ile PROFINET ve PROFIBUS takip ediyor. %6’lık pazar payıyla kablosuz teknolojiler de güçlü bir şekilde geliyorlar.

HMS Endüstriyel Ağlar, fabrika otomasyonlarında yeni kurulan düğümlere odaklı yıllık endüstriyel network pazarı analizini sundu. Endüstriyel iletişim ve Nesnelerin İnterneti alanlarında bağımsız bir ürün ve hizmet tedarikçisi olarak HMS endüstriyel network pazarının iç yüzüne son derecede hakim. İşte son 5 yıldaki network pazar paylarındaki evrimi de göz önünde bulundurarak şirketin 2018 yılındaki endüstriyel iletişime dair öngördüğü trendlerden bazıları.

Endüstriyel Ethernet – IIoT ile gelen büyüme

Endüstriyel Ethernet son birkaç yıldır fieldbuslardan çok daha hızlı bir şekilde büyüyor ve artık  onların yerini almaya başladı bile. %22 lik bir büyüme oranıyla Endüstriyel Ethernet, geçen yılki %46’lık orana kıyasla artık küresel pazarın %52’sini oluşturuyor. EtherNET/IP pazarda %15’lik bir oranla en geniş ağ olarak karşımıza çıkıyor. Küresel Ethernet ikincileriyse PROFINET, EtherCAT, Modbus-TCP ve Ethernet POWERLINK.

“Endüstriyel Ethernet’e geçişi çok uzun bir zamandır gözlemliyorduk, fakat iş yeni kurulan ağ sayılarına geldiğinde şimdiye dek Endüstriyel Ethernet hiçbir zaman fieldbusların yerini almamıştı” diyor HMS Pazarlama Kurulu Başkanı Anderson Hansson. “Endüstriyel Ethernete geçişin arkasında yüksek performans ihtiyacı, fabrika kurulumlarıyla IT/IoT sistemleri arasındaki entegrasyon ve genel olarak Nesnelerin Endüstriyel İnterneti yatıyor.”

Fieldbuslar hala savaşıyorlar, fakat sayılarında düşüş bekleniyor

Güçlü endüstri ve siber güvenlik endişelerinden hareketle, fieldbuslar hala az oranda büyüyor. Fakat %6’lık büyüme oranına rağmen (geçen yıl bu rakam %4’tü), fieldbus kurulumlarının sayısının önümüzdeki birkaç yıl içerisinde giderek azalması bekleniyor. Toplam küresel pazarın %12’sini elinde bulunduran PROFIBUS hala en çok kullanılan fieldbus. Onu her ikisi de %6’lık paya sahip Modbus-RTU ve CC-link takip ediyor.

Kablosuz teknoloji network resmini yeniden tanımlıyor

Kablosuz teknolojiler de %32 oranında büyüyerek toplam pazarın %6'sını oluşturuyor. Kablosuz ile birlikte, WLAN hala en çok kullanılan teknoloji, onun arkasında ise Bluetooth var. "Kablosuz teknolojiler, yenilikçi otomasyon mimarileri gerçekleştirmek adına  makine üreticileri ve sistem entegratörleri tarafından giderek daha da fazla kullanılıyor. Kullanıcılar kablolamayı azaltarak bağlanırlık ve kontrol için yeni çözümler yaratabiliyorlar, ki buna tabletler ve akıllı telefonlar aracılığıyla sunulan Kendi Cihazını Getir (BYOD) çözümü de dahil" diyor Anderson Hansson.

Bölgesel network varyasyonları                                 

Avrupa ve Ortadoğu'da PROFINET ve EtherNet/IP hala liderken, PROFIBUS'ta hala yaygın olarak kullanılıyor. Diğer popüler ağlar ise EtherCAT, Modbus-TCP ve Ethernet POWERLINK.

Amerikan pazarında ise CIP ağları egemenken, EtherNet/IP'ye ise bariz bir yönelme var. Asya bölgesinde ise gerçek bir market liderinden bahsetmek güçken, PROFINET, EtherNet/IP, PROFIBUS, EtherCAT, Modbus ve CC-Link yaygın olarak kullanılıyor, Ethernet versiyonu CC-Link IE Field ise ilgi topluyor.

Endüstriyel network artışının son 5 yılına bakış

Bu yılki çalışmanın önemli bir özelliği ise HMS'nin bu istikrarlı endüstriyel network artışının son 5 yılına da göz atıyor olması. HMS, 2017 yılında endüstriyel Ethernetin pazar payı bakımından nihayet fieldbusları geçmiş olduğu sonucuna varıyor. "Endüstriyel ağlar son 5 yıldır istikrarlı bir şekilde büyüyordu, ve şimdi lider network EtherNet/IP ile pazarın %52'sine tekabül eden endüstriyel Ethernetin fieldbusları geçmiş olmasını görmek ilginç" diyor Anderson Hannson.

"Bununla birlikte çalışmamız, network pazarının parçalanmış hale geldiğini doğruluyor - kullanıcılar uygulamaya bağlı olarak pek çok ağa bağlanabilirlik talep ediyorlar. Geleceğe baktığımızda, Nesnelerin Endüstriyel Etherneti ve Endüstri 4.0 desteğiyle endüstriyel cihazlar daha da fazla bağlantılı hale gelecek. Kendi açımızdan ise HMS'nin tüm işinin "Cihazları Bağlamak" olduğunu düşünürsek, bu trendlerle birlikte büyümeye tam olarak hazırız."

Kapsam:

Çalışma, 2017 yılı içerisinde Fabrika Otomasyonlarında kurulan ağ sayısına bağlı olarak HMS'nin 2018 tahminlerini içeriyor. Düğüm, bir endüstriyel ağa bağlanmış makine veya cihaz olarak tanımlanmaktadır.  Verilen rakamlar HMS'nin endüstrideki meslektaşlarından aldığı bilgiler, kendi satış istatistikleri ve pazarın genel algısı birleştirilerek oluşturulan görüşünü yansıtmaktadır.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim