Delta-Robot Tahrikleri için NDF Flanşlı Redüktör

Daha fazla dinamizm ve hassasiyet için yapısal ayrıntı

  • Delta-Robot Tahrikleri için NDF Flanşlı Redüktör
    Delta-Robot Tahrikleri için NDF Flanşlı Redüktör
  • Delta-Robot Tahrikleri için NDF Flanşlı Redüktör
    Delta-Robot Tahrikleri için NDF Flanşlı Redüktör
  • Delta-Robot Tahrikleri için NDF Flanşlı Redüktör
    Delta-Robot Tahrikleri için NDF Flanşlı Redüktör

Redüktörlerin olağanüstü yükleri tolore etmesi gerektiği yerlerde yenilikçi yapısal ayrıntılar aranıyor. Bu özellikle Neugart tarafından yeni geliştirilmiş NDF 'i gösteriyor: Özellikle burulma dayanımlı şekilde yüksek hassasiyeti yüksek dinamizm ile birleştiriyor. Bu sayede özellikle Delta Robotlardaki kullanım için uygundur.
İster ambalajlama tesislerinde isterse de Robot alanında: Bazı uygulamalarda pozisyonlama hassasiyeti çok büyük bir rol oynamaktadır. Böylelikle kullanılan redüktörler de özel bir hassasiyetin üstesinden gelmelidir. Buradaki önemli faktörler arasında düşük dişli boşluğu ve yüksek bir burulma dayanımı sayılabilir: Bir redüktörün dişli boşluğu ne kadar düşükse bir cisim o oranda hassasiyetle pozisyonlandırılabilir. Ancak azaltılmış bir kütle ataleti, düşük kırılma torku ve uyarlanmış sızdırmazlık konsepti gibi hususlar, bir redüktörün yüksek dinamik hareketler  altında bile ne kadar hassas çalışacağına birlikte karar verir.
Neugart, yeni NDF flanşlı redüktörüyle böyle bir verimli çözümün nasıl görünebileceğini göstermektedir. Bu, örneğin, özellikle burulma açısından rijit bir planet taşıyıcı kafese ve özel olarak tasarlanmış planet dişlilere sahip olmasıdır. Standart bir özellik olarak, redüktör dişlerinin burulma boşluğu 1 arcmin'den azdır. Pozisyonlama hassasiyeti de buna uygun olarak yüksektir. Bu, sistemin yeniden ayarlanmasını en aza indirirken robotun çevrim süresini kısaltır. Ayrıca NDF, giriş ve çıkış taraflarında bir dizi başka özel özellikle öne çıkmaktadır.

Giriş ve çıkışta yapısal özellikler 
Örneğin, giriş kademesinde bir alüminyum sıkıştırma klampi, bağlantı sistemindeki kütle ataletini azaltır. Düşük sürtünmeli radyal mil keçesi aynı zamanda kırılma torkunu da azaltır. Bu “Dinamik Giriş Sistemi” son derece hızlı yön değişikliklerine imkan tanırken aynı zamanda motorun yükünü de hafifletir. Böylece redüktörü çalıştırmak için daha az kuvvete ihtiyaç duyulur. Bu da daha küçük ve daha hafif bir motorun kullanılabilmesi demektir.

Bir başka önlem olarak, NDF'nin giriş kademesine üç planet dişli takılmıştır, bu da hem kütle ataletini düşük tutar hem de hızlı dönen giriş kademesindeki sürtünmeyi azaltır. Redüktörün yükü termal olarak hafifletilmiştir. Özellikle hızla dönen redüktör tahrikinde daha az ısı üretilir. Ayrıca yağ banyosundaki çalkalanma kayıpları da azalır.
Girişteki üç planet dişlisinin karşısında çıkış kademesinde dört planet dişli yer alır. Bu, burulma dayanımı ve aktarılabilir torku önemli bir şekilde artırır. Ek olarak, dinamik pozisyonlama hassasiyeti ve çevrim süresi artarak iyileşirken tahrikin kontrol kalitesinin yanı sıra hedef noktaya yaklaşırken hız ve hassasiyet de artar.
Benzer şekilde, çıkış tarafında özel bir Radyal mil keçesi (RWDR) kullanılmıştır. Bu, zorlu yağlama durumları için özel tasarlanmıştır çünkü Delta Robotlarındaki redüktörün çıkış mili, uygulama nedeniyle sadece birkaç derece ileri geri döner, bu da yağlamayı zorlaştırır. Bundan başka, kullanılan RWDR dönüş yönündeki hızlı değişiklikler sırasında optimize edilmiş deformasyon davranışı gösterir, böylece şaftın uzun süreli ve güvenilir şekilde optimum sızdırmazlığını sağlar.

Tork arayüzlü flanş çıkış milinde M6 ölçüsünde 12 adet dişli delik bulunur, çıkış flanşında 16 delik bulunur (her bir durumda standart sekiz yerine). Böylece, arayüz bağlantısının direnci artar ve daha yüksek torklar iletilebilir.

Delta Robotlardaki kullanım için uygun
Bu özelliklerle NDF özellikle, gıda ve ilaç endüstrisinde ve daha birçok alanda kullanıldıkları gibi Delta Robotlardaki kullanım için ideal olarak uygundur. Örneğin paketleme tesislerinde veya lojistik merkezlerinde çok çeşitli alma ve yerleştirme (Pick&Place) görevlerini üstlenirler. Çikolatalı şekerlemeleri paketler, paketleri sıralar veya baskılı devre plakalarını takarlar, üstelik bunları dakikada yüzlerce kez yaparlar.
Bu robot türünün karakteristik kinematiği hızlı ve hassas uygulamalar için uygun hale getirmektedir: Çubuk bazlı robot kollarının tüm eksenleri paralel düzenlenmiştir. Her yöne hareket edebilen kolların uçları, örneğin bir vakum vantuzu taşıyan küçük bir plakayla birbirine bağlanmaktadır. 

Tahrikler eklemlerde bulunmadığı için Delta Robotun kolları son derece hafiftir. Bu yüzden, sadece küçük bir kütlenin hareket ettirilmesi yeterlidir, bu da çok güçlü ivmelerle yüksek hızlara ve büyük dinamik hareketlere imkan tanır. 

Özel tahrik teknolojisi gereklilikleri
Buna karşılık, robot kollarının yapısal rahatlığı şu anlama gelir: Ana tahriklerin servo motorları ve motorlarla birlikte onları robot kollarına bağlayan redüktörler aşırı yüklere maruz kalır. Sürekli değişen dönme yönünde son derece dinamik, aynı zamanda son derece hassas çalışmak zorundalar. 

Bir redüktör gövdesinde en az üç dişlinin (planet dişliler) sertleştirilmiş bir merkez dişlisi (pinyon veya güneş dişli) etrafında döndüğü planet redüktörler genellikle bu görev için çok uygundur. Bir planet redüktörde aynı anda birden fazla dişli birbirine geçtiğinden (planetlerin sayısına bağlı olarak altı veya daha fazla), bu tip tüm redüktör tipleri arasında en yüksek verimliliği ve çok kompakt bir tasarımda son derece yüksek aktarılabilen bir torku ve dolayısıyla yüksek bir güç yoğunluğunu sunar. 

Boyutlar ve diğer seçenekler 
Neugart üretimi yeni NDF, 090 boyutunda ve i=22 ile i=55 arasında toplam dört adet iki kademeli dişli oranıyla mevcuttur. Ayrıca Neugart programındaki çok çeşitli standart redüktörler, Delta Robotun dönme ekseni için özel tasarlanmış bir tahrike de imkan tanır.

NDF için gıda sınıfı yağlama sistemi opsiyonel olarak edinilebilir. Kullanılan yağlama maddesi, NSF H1 ve ISO 21469'a göre sertifikalıdır. Diğer bir seçenek olarak NDF, paslanmaz çelikten yapılmış bir çıkış mili ve nikel kaplamalı bir çıkış flanşıyla donatılabilir. Bunlar redüktörün korozyon direncini artırır. Bu sayede, gıda ve ilaç endüstrilerinde gerekli olduğu gibi, agresif maddelerle sık temizleme de tolere edilir.

Syntegon Packaging Systems'te kullanım
İsviçre Beringen'de bulunan Syntegon Packaging Systems AG'den olan Marco Ebner de uygulamaya özgü avantajlardan ikna olmuş durumda: "Redüktörlerin güvenilirliği, müşterilerimizin beklentisini ve eksiksiz memnuniyetlerini sağlamak bizim için mutlaka olması gerekendir. Neugart üretimi NDF redüktörü burada bizim bakış açımızdan performans, kalite ve maliyet verimliliğinden oluşan en iyi toplam paketi sunmaktadır. Yeni RPP makine platformumuzun geliştirilmesi sırasında Neugart firmasıyla yakın ve yoğun şekilde birlikte çalıştık ve böylelikle bizim için ideal redüktör çözümünü bulduk."
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim