Çelik Yapı Parçalarının İçinde Kaynak Yapımı

  Sor / bana ulaş

Enerji santralı yapımında daha fazla verim

Makineler & Aletler

Çelik Yapı Parçalarının İçinde Kaynak Yapımı
Çelik Yapı Parçalarının İçinde Kaynak Yapımı
Çelik Yapı Parçalarının İçinde Kaynak Yapımı
Çelik Yapı Parçalarının İçinde Kaynak Yapımı
Çelik Yapı Parçalarının İçinde Kaynak Yapımı
Çelik Yapı Parçalarının İçinde Kaynak Yapımı

Dar yerlere ve yüksek kalite beklentilerine rağmen kaynakçıların verimli, ergonomik ve tehlikesiz bir şekilde çalışabilmesi için akıllı çözümler gerekmektedir. Fronius, bu tür bir çözümün nasıl olabileceğini bilmektedir. Bilfinger Industrial Services'e uzun hortum paketli bir PushPull kaynak torcu kullanmasını tavsiye etmiştir. Bir TPS/i güç kaynağı ise mükemmel kaynak dikişinin elde edilmesini sağlamaktadır. 

Bu alımın sebebi, yakınlardaki Traunleiten hidroelektrik santralinin yeniden yapımı kapsamında çelik bileşenlerinin yapımı için alınan görev olmuştur. Sözleşme mühendislik işlerini, üretimi, teslimatı ve ayrıca yaklaşık 350 ton toplam ağırlığa sahip 23 farklı çelik bileşenin montajını kapsamaktadır. Bunların arasında dolum korumaları, türbin dolum baraj kirişleri, türbinlerin koruması için kaba tırmıklar ve balık karnı kapağı diye adlandırılan iki savunma kapağı bulunmaktadır.

Balık karnı kapağı 44 metre uzunluğunda

Devirme kapakları, nehir tipi hidroelektrik santrallerde suyun yığılma yüksekliğini kontrol etmektedir. Adını bir balık karnına benzeyen ve bu sayede özellikle eğilmeye karşı dayanıklı yapan kubbeli şeklinden almaktadır. Bu projede de tam olarak bu özellik gerekli olmuştur: Her biri 44 metre uzunlukta ve ön taraftan hidrolik bir ayar tahrikiyle taşma savağın yan paneline bağlı olan iki döndürülebilir kapak. Bunun dışında yaklaşık 2,5 metre yüksekliğe sahip olan kapaklar, taşma savağının eşiğiyle bir döner eksen üzerinden birbirine bağlanmıştır. Bu sayede balık karnı kapağı kaldırılıp indirilebilmekte ve böylelikle su seviyesi hızlı bir şekilde düzenlenebilmektedir.

"Nakliyedeki sınırlamalar sebebiyle kapak gövdeleri 16 metreye kadar üç bölüme ayrılmıştır." diye belirtiyor Wels şubesinin Bilfinger'deki hidrolik bölümü proje müdürü Bernhard Brindl. "Parçaların birleştirilmesi şantiyede flanş plakaları ile son derece sıkı vidalı bağlantılarla gerçekleştirilmektedir ve bu da torkların düzenli olarak kontrol edilmesini gerektirmektedir." Bölüm başına 650 milimetre çapa sahip bir tekrar kapanabilir menhol öngörülmüştür.

Şimdiye kadar birden fazla menhol kapağı zorunluydu

Bakım için bir giriş yeterliyse, Bilfinger'in 16 metre uzunluktaki bölümün kaynağı için şimdiye kadar mevcut kaynak ekipmanıyla en az iki menhole ihtiyacı olmuştur. Kaynakçıların tüm gerekli kaynak pozisyonlarına ulaşabilmesi için kaynak akımı kaynaklarını tel sürme üniteleriyle birlikte iş parçasının içine almaları gerekmiştir. "İşlemden sonra ilave girişlere tekrar kaynak yapmak ve sızdırmaz olup olmadıklarını kontrol etmek zorunda kalacaktık. Her ilave menhol ilave masrafın yanı sıra suyun içeriye sızabileceği zayıf bir nokta anlamına gelmektedir." diye belirtiyor Brindl. 

600 metre kaynak dikişi

Fronius, Bilfinger uzmanlarına uzun bir hortum paketiyle birlikte bir PushPull kaynak torcunun ve en son TPS/i cihaz jenerasyonuna ait bir kaynak akımı kaynağının kullanılmasını tavsiye etmiştir. Bilfinger zaten uzun zamandır Fronius'a güvenmektedir. "Şirketimizde yüzlerde Fronius cihazı, 300'ün üstünde kaynakçı tarafından hem atölyelerde hem de şantiyelerde kullanılmaktadır." diye vurguluyor Brindl. Sanayi şirketi bu sayede tavsiyeye uymuş ve torsiyon kapaklarının yapımı için sekiz metre uzunluğunda bir PullMig torcu ile bir TPS 500i cihazı sipariş etmiştir.

Uzmanlar bu kapsamda yaklaşık 600 metre toplam uzunlukta S355 çelik plakalarına çoğunlukla köşe kaynağıyla ve bazı V dikişleriyle kaynak yapmaktadır. Başlangıcı kapağın taraflarından birini oluşturan çelik tüpün yapımıyla yapmışlardır. Ardından bunun üstüne takviyeler ve ardından "kapak" kaynağı yapılmıştır. Kaynakçılar milimlik aralıkta toleranslara uymak zorunda kalmıştır ve parçaların sonradan tam olarak birbirine vidalanabilmesi ve döner eksenlere monte edilebilmesi için kaynak kaymasının minimum seviyede tutulmasına dikkat etmiştir. Kaynakçılar zorlu pozisyonlardan mümkün olduğunca kaçınmak için, kapağı çok kez bir makaralı vinçle yatırmıştır. 

Daha fazla hareket özgürlüğü

"Sonuç hepimizi ikna etti." diye belirtiyor Brindl. "Uzun hortum paketiyle birlikte büyüyen hareket çapı sayesinde bölüm başı ikinci menhole ihtiyacımız kalmadı ve bunun yol açtığı ek masraflar konusunda komple tasarruf yapabildik." Ayrıca çalışanlar kaynak akımı kaynağını tel sürme ünitesiyle birlikle kapak gövdesinin dışına yerleştirebilmiş ve buna rağmen gerekli pozisyonlara ulaşabilmiştir. "Bu sadece yaklaşık 1.500'e 800 milimetre enine kesim boyutuyla zaten oldukça dar olan alanda hareket özgürlüğü konusunda bir artı sağlamakla kalmamakta, aynı zamanda acil durumlarda kurtarma ekiplerine de giriş ve kaldırma konusunda kolaylık sağlamaktadır. Bizim için belirleyici olan bu son nokta olmuştur."

Söz konusu donanım boru, tank ve gemi yapımında da doğrudan verim, ergonomi ve kaliteyi etkileyen bir dizi avantaj sağlamaktadır. Direkt torç boynundan kullanılabilen JobMaster uzaktan kontrol sayesinde tüm önemli kaynak parametreleri ayarlanabilmektedir. Bu sayede kaynakçı dolambaçlı yöntemlere ve uzun aralara gerek kalmadan farklı kaynak görevlerini doğrudan yapabilmektedir. "Kaynakçılarımız bu kapsamda özellikle de eşit tel sürme özelliğini övüyor." diye açıklıyor Brindl. Ayrıca torca entegre edilmiş bir LED aydınlatma sayesinde kötü ışık koşullarına sahip yerlerdeki çalışmalar daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Torç buna rağmen son derece kompakttır ve entegre iki makaralı tahrikine rağmen sadece 1,6 kilo ağırlıktadır. Böylelikle kendi sınıfının en hafifleri arasında yer almaktadır. TPS/i cihazları için tipik olan hızlı ark ayarlama ve sabit darbe prosesi PMC ile birlikte en üst seviyede kalite beklentileri etkili, güvenli ve rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. 

Uzun vadeli başarı

"Kaynakçılar artık sadece bu cihazla çalışmayı tercih eder oldular." diye özetliyor durumu proje müdürü. "Uzun PullMig torçlu TPS 500i'i derhal kendi bölümümüz için ayırdık. Tank yapımından sorumlu bölüm de bize katıldı ve aynı şekilde uzun bir hortum paketi sipariş etti. Bu şekilde kaynakçılar büyük tanklarda da tamamen kendi işlerine yoğunlaşabiliyorlar ve artan hareket çapının avantajını kullanabiliyorlar." 

Tarihinde yayınlanan Mart 16, 2020 - (1383 Görüntüleme)
tarafından Onur Dil
Fronius Istanbul Elektronik Tic.veServ.Ltd.Sti.
Aydinli Mah. Bati Cad.Boya Vernik San. Böl. 3. Sok. No:1 Tuzla Sanayi Bölgesi
34953 Tuzla - Turkey
+90-216 581 59 00
+90-216 581 59 99
Tüm şirket profilini görün
Yer
İlgili Makaleler
Toyota’nın Seçimi ZF ve Mobileye Güvenlik Teknolojisi
Tezmaksan 40’ıncı yılında hedeflerine emin adımlarla ilerliyor
Havacılık ve İmalat Sanayinin Lider Firmaları Arasında Siz de Yerinizi Alın!
Coşkunöz Holding’de Üst Düzey Atama
BİMED Teknik Aletler Genel Müdür Yardımcısı Tolga YAROĞLU ile yapılan Röportaj
OTOMAT TEZGÂHLARININ MASTER ŞEFİ: LICO
Makinecilerin 2021 ihracat hedefi 20 milyar dolar
CIIE, Çin Pazarına Girmenin En İdeal Yolu
Fronius, tedarik işletmeleri için prototip kaynağı yapıyor
Türkiye’nin Demiryolu Atılımı 9’uncu Eurasia Rail ile Tüm Dünyaya Tanıtılacak
Demiryolu Taşıtları, ESİT Test Cihazları ile Daha Güvenli, Daha Hızlı
ZF; Geleceğe Hazır.
Schaeffler; Çığır açan Teknoloji: MPAX kafesli rulmanlar
petes; Kuruluşu 1963 'dan bu yana Otomotiv Servis Ekipmanları sektöründe öncü firmalardandır.
EREN Balata; Güvenlik Öncelik.
Kardeş Elektrik; Raylı Sistemlere Profesyonel Çözümler
Selectron; Trenler için Otomasyon Çözümleri
Harting Han Endüstriyel Konnektörler
FMC Hidrolik, Raylı Sistemlerde Yerli ve Milli üretim çalışmalarına odaklandı
PANEL; Ray Bağlantı Sistemleri