BT Altyapı Zorluklarına Uygun Çözümler

  Sor / bana ulaş

Bütünsel Bir Yaklaşıma Sahip Tek Bir Tedarikçi

Elektronik & Elektrik

BT Altyapı Zorluklarına Uygun Çözümler
BT Altyapı Zorluklarına Uygun Çözümler
BT Altyapı Zorluklarına Uygun Çözümler
BT Altyapı Zorluklarına Uygun Çözümler
BT Altyapı Zorluklarına Uygun Çözümler
BT Altyapı Zorluklarına Uygun Çözümler

İster küçük bir veri deposunun isterseniz büyük bir veri merkezinin çalışmasını göz önüne alın, çok azı bugünün BT servisi sağlayanların karşı karşıya kaldığı geniş ve gittikçe büyüyen zorluklara karşı koyabilir. Eaton Elektrik Türkiye Ülke Müdürü olan İpek Demiray, bu zorlukların çoğunu karşılamada önemli noktanın doğru altyapıyı kurmak olduğunu ve en iyi altyapının da sadece birbirinden ayrı en iyi şekilde kullanılan değil, aynı zamanda birlikte uyum içinde çalışmak üzere tasarlanmış elemanlardan oluşması gerektiğini söylüyor.

BT yapıları her ne kadar tek racklı küçük bir bilgisayar odasından ve birkaç server'dan başlayıp, birkaç hektarlık alanı kaplayan veri merkezlerine kadar değişik boyutlarda da olsa ihtiyaçları birbirine çok benzeEmektedir. Hepsinin de maksimum güvenilir, en uygun performansa sahip bir altyapıya ihtiyaçları vardır. Bu gereksinimlerin etkin bir şekilde karşılanması, önemli zorlukların ve bu zorlukların boyutlarının sürekli olarak arttığını da ortaya çıkarıyor. Örneğin, dün iyi çalışma verimliliği olarak kabul edilen şey, bugünün standartlarında vasattır, bu alanda kazanımlar elde edilmesine rağmen, hâlâ daha yüksek verimlilik için sürekli bir baskı vardır. Aynı şey güvenilirlik ve esneklik için de söz konusudur - yeterli olmak, asla yetmez! Pek çok organizasyonda bu zorlukların karşılanmasına yardımcı olacak hazır mühendislik kaynakları artacağı yerde azalmaktadır.

Öyleyse ileriye doğru hangi yol izlenmeli? Cevap, bunun genellikle verimliliği ve esnekliği belirleyenin BT altyapısı olduğunu anlamaktır. Doğru altyapıya sahip olunduğunda, sözünü ettiğimiz önemli sorunların çoğu çözümlenmiş olacaktır. Elbette bu, şu soruya da yol açacaktır: "Peki doğru altyapı hangisi?" Detaylar uygulamaya göre değişir, ancak kısaca doğru altyapı, birlikte uyumlu bir şekilde çalışan güvenilir yüksek performanslı elemanlardan oluşturulur.

Bu makalenin devamında, seçimlerinde kılavuz sağlamak için Eaton tarafından sunulan alçak gerilim dağıtım ekipmanları, UPS sistemleri, hava akışı yönetimi ve raf düzenleme gibi bazı önemli altyapı elemanlarına bakacağız, şimdilik bu elemanların uyumlu çalışmalarına olan ihtiyacı inceleyelim. Bu en kolay, beyaz ve gri alanları kapsayacak şekilde komple bir altyapı çözümü sunabilen, giriş şebekesinden rack kabindeki güç çıkışına kadar enerji sağlamaya kadar bütünsel bir yaklaşıma sahip tek bir tedarikçi seçerek kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Tek bir tedarikçi ile çalışmak büyük kazanımlar sağlar. Her şeyden önce, tek bir tedarikçiden gelen ekipman parçalarının hepsi bir arada çalışmak üzere tasarlandığından, mühendislik gereksinimleri en aza iner. Uyumluluk sorunları ortadan kalkar ve bir arada verimli çalışma garanti edilir. Yani kurulum hızlı olacaktır ve devreye alma süresi en aza inecektir, pazara daha hızlı çıkma veya hızlı bulunabilirlik için olan gereksinimler böylece karşılanacaktır.

Dahası, bir proje için komple bir altyapı çözümü sunan bir şirket "büyük resmi" görebilir ve altyapı çözümünün sadece bir kısmını sağlayan şirketler için mümkün olmayan yararlı fikirlerle gelecektir. Aslında en iyi tedarikçi, geniş kapsamlı tasarım ve proje yönetimi servislerini sağlayabilir olmalıdır, böylece klasik anahtar teslimi maliyetlerinin çok altında bir maliyetle anahtar teslimi bir paket sunabilir.

Bu elbette, mühendislik ekibinin örneğin giriş şalterinden güç dağıtım panolarına kadar güç zincirinin her yönüyle belirleyebildiği yeni tasarlanan veri merkezleri gibi projeler için çok iyidir. Ancak küçük veya orta boy işletmelerde sadece veri kabinetinin içeriğini belirleyebilen BT yöneticisi ne olacak? Böyle durumlarda, altyapı elemanlarının uyumlu çalışması önemli bir gerekliliktir ve mevcut proje için mümkün olduğunca elemanların çoğunu tek bir noktadan sağlayabilen tek bir tedarikçi seçmek yine iyi bir stratejidir. Böyle tedarikçiler, üçüncü taraf kaynaklardan gelecek altyapı elemanlarının tedarik ihtiyacını da anlayarak, bunun en iyi bir şekilde nasıl gerçekleştirilebileceğine dair öneriler sunabileceklerdir.

Elden geldiğince BT altyapı elemanları için tek bir tedarikçi ile çalışmanın belirli faydalarına sahip olmak, tek tek elemanlar üzerinde ilerlemeye ve özellikle de, şartnameyi hazırlayanların verimliliği, güvenirliği, esnekliği ve mali değeri en yüksek seviyede sağlayan son teknolojilerinden bazılarını incelemesine izin verir.

Alçak Gerilim Şalt Sistemleri BT güç zincirinin temel taşıdır, ancak genellikle BT profesyonellerinden sınırlı bir karşılık görmektedir. Ne yazık ki önemli bir şalt hatası, BT sistemlerine sağlanan enerjide uzun süreli bir kesintiyle sonuçlanabilir. Bu nedenle, büyük tesislerde alternatif şebeke kaynakları arasında anahtarlamalarda hataya dayanıklı bir şalt tasarımı talep edilir. Çekmeceli fonksiyonel elemanlar, servis kesintisi olmaksızın bakım ve güncellemelerin uygulanmasına izin vermesi nedeniyle önemli bir avantaj sağlar. Ayrıca, Şalt ekipmanları, gerektiğinde yapılacak değişikliklere uymak için hızlı, kolay ve uygun maliyetli genişlemeye izin verecek şekilde tasarlanmış olmalıdır.

BT güç zincirindeki bir sonraki önemli eleman, kesintisiz güç kaynağı (UPS) sistemidir. Son UPS'ler, bulut temelli ve sanallaştırılmış ortamlarda kullanılmak üzere en uyarlanmıştır ve bütün modern işletim sistemleri ve sanallaştırma paketleri ile kolayca entegre olan güçlü güç yönetimi yazılımları tarafından desteklenirler. Bunu anlamı kullanıcıların her zaman UPS tesisatının kontrolünü sağlayabilmeleri ve duruma ilişkin detaylı bilgiye hızla erişebilmeleridir.

Şebeke kaynağındaki güç kalitesi iyi olduğunda verimliliği %99'a kadar çıkan Enerji Tasarruf Sistemi (ESS) teknolojisini içeren modeller ile son yıllarda UPS'lerin işletme verimliliğinde büyük kazançlar sağlandı. Bu büyük veri merkezlerinde sadece güç maliyetlerinde değil özellikle soğutma maliyetlerinde de büyük tasarruflara dönüşmüştür.

Son geliştirilen UPS'lerin diğer önemli avantajları arasında, bataryanın durumunu belirlemek için kolayca yapılan kapasite testi ve gelişmiş batarya yönetimi, dahili yedekleme ve artan güç gereksinimlerini karşılamak için kolaylıkla uyarlanabilen ölçeklenebilir bir mimari sağlayan hot-sync paralelleme de vardır.

Rack kabinetler örneğin bir UPS ile ilişkili biraz teknolojik gelişme içeren basit elemanlar gibi görünse de BT tesisatında temel bir rol oynar ve aslında göründüklerinden çok daha gelişmişlerdir. Örneğin en modern rack sistemleri, ekipman arızalarına yol açabilen sıcak bölgelerin oluşturduğu riski ortadan kaldırmak için gelişmiş hava yönetimi sağlarlar ve rack temelli elektronik erişim kontrolü gibi çok yönlü güvenlik özellikleri içerirler. Ekipman düzenini ve yoğunluğunu en uygun şekilde sağlama yeteneği operatörlere tesislerini ve Yatırımlarının Geri Dönüşünü (Return On Investment - RIO) gerçekten en üst düzeye çıkarma özelliği sağlar.

İlave olarak bu ePDU'lar, genel şemada nispeten küçük bileşenler gibi görünseler de önemsenmesi gereken elemanlardır. Pahalı olmayan standart IEC güç kabloları ile bile güvenilir bir priz koruması sağlayan tipleri mevcuttur, böylece bağımsız sunuculara güç sağlamada oluşabilecek sürpriz bir kesintiye yol açan nedenler ortadan kalkmaktadır.

Özetlersek, BT servisinin güçlüklerle dolu dünyadaki başarısının anahtarı altyapıda yatar. Bu altyapıyı oluşturan bağımsız elemanlar, geniş bir deneyime, ürün güvenilirliği ve desteği açısından da sağlam bir üne sahip olan bir tedarikçi tarafından sağlanmalıdır. Bu ürün ve sistemler verimlilik, güvenilirlik ve ölçeklenebilirlik açısından pek çok kazanım sağlarken, son teknolojileri içermelidirler. Altyapı elemanlarının mümkün olduğunca hepsinin aynı tedarikçiden gelmesi ile uyumluluk sorunu riskini ortadan kaldırır ve bütün elemanların uyum içinde bir arada çalışmasını garantilenir.

BT dünyasının zorlukları tamamen ortadan kalkmayacak gördüğümüz gibi, muhtemelen daha da artacaktır. Bu makalede sunulan öneriler umut verici bir şekilde zorlukların boyutunun azaltılmasına yardım edecektir.

Tarihinde yayınlanan Ekim 11, 2016 - (235 Görüntüleme)
tarafından Onur Dil
Eaton Elektrik Ticaret Limited Sirketi
Nida Kule Is Merkezi Degirmen Sok. No:12 K:17
Istanbul - Turkey
+90-216-4642020
+90-216-4642010
Tüm şirket profilini görün
Yer
Bu tedarikçinin başka ürünleri
Hepsi Bir Arada Acil Aydınlatma Çözümü
İşyerinde Küçük Odalardan Toplantı Odalarına Güvenliği Önceliklendirmenin Önemi
Yeni Nesil Akıllı ve Küçük Kontrol Röleleri
Açık Tip Şalter
Daha Düşük Güç Aralığında UPS
Moduler PLC
Motor Yolverici Besleme Sistemi
Kesintisiz Güç Kaynağı Serisi
Tip F Kaçak Akım Sigortası
Kuzey Amerika’ya İhracatın Kurallarının Ve Yönetmeliklerinin Anlaşılması
Eaton; 1 Milyon diş fırçası, 7/24. Bu günlük rutin elektriksel otomasyona bağlı.
Eaton; Güç Dağıtımı ve Kalitesi, Kontrol ve Otomasyon, Elektrik Çözümleri
Eaton; Güç Dağıtımı ve Kalitesi, Kontrol ve Otomasyon, Elektrik Çözümleri
Eaton; 1 Milyon diş fırçası, 7/24. Bu günlük rutin elektriksel otomasyona bağlı.
Eaton; 1 Milyon diş fırçası, 7/24. Bu günlük rutin elektriksel otomasyona bağlı.
1800 tren, 54 yürüyen merdiven ve 34 asansör her gün 350.000 yolcuyu taşıyor.
3 kıtaya yayılmış 120'den fazla ülkede yaşayan 2 milyar insan; Elektrik sizin için nerede kritik ise, bizim için de kritiktir.
3 kıtaya yayılmış 120'den fazla ülkede yaşayan 2 milyar insan; Elektrik sizin için nerede kritik ise, bizim için de kritiktir.
3 kıtaya yayılmış 120'den fazla ülkede yaşayan 2 milyar insan; Elektrik sizin için nerede kritik ise, bizim için de kritiktir.
Güvenilirlik, Emniyet, Fonksiyonellik
İlgili Makaleler
LAN9360 Araç Ethernet Ses Video Köprüleme (AVB) Entegre Çözümü
dsPIC33 Motor Kontrolü
Web Semineri: Elektrik ve Otomasyon Tanımlama Çözümleri
Murata Avrupa Başkanı Toshio Nakamoto ile Yapılan Röportaj
Yenilik arayışında: Murata, “Open Innovation” web sitesini başlattı
u-link Uzaktan Erişim Servisi
CIIE, Çin Pazarına Girmenin En İdeal Yolu
TEL 12 (WI) Serisi Ultra Kompakt 12 Watt DC / DC Dönüştürücüler (DIP-16)
Connection Days'e Bosch Rexroth katılıyor
JST FAKRA (Fachkreis Automobil) JRF Konektör
TRACO POWER; Industrial Power Solutions
empa sTORE; STMicroelectronics,Espressif, Sensirion, Eaglerise
Euchner; İnsan ve Makine için Emniyet
Phoenix Contact; Sisteminizin nabzını tutun
IP, Marka ve Gelir Akışınızı Koruyun
Phoenix Contact, Kolay Güç Kablajı
Şirket, kurulduğu günden bu yana yüksek performanslı metal oksit varistörünün Ar-Ge ve üretimine kendini adamıştır
Microchip; Kablolu ve Kablosuz Dünyaya Bağlanma
Microchip: IP, Marka ve Gelir Akışınızı Koruyun
İnsan ve Makine için Emniyet
Veri Merkezi İzleme ve Yönetim Sistemi
Weidmüller; SIL3 Güvenlik Röleleri
Zettlex; Precision in the Extreme
Staubli Konektör; Tam Güvenlik, Tam Koruma
Mükemmel Tasarım: SILAS
KG Serisi Kırmızı Emniyet ve Ana Kumanda Şalterleri
Kablolarınız için katmanlı koruma; HellermanTyton
Silas Yatay Tip NH Sigortalı Yük Ayırıcıları
Geleceğin E3 Hali
Sınıfının En İyisi Çok İnce Tasarıma Sahip Pro-M Serisi Güç Kaynakları
2,4” IPS TFT Ekran
Phoenix Contact, Kolay Güç Kablajı
Dahili Alıcı-Verici İçeren Mikrodenetleyici
eks-Engel; Endüstri Koruyucular
ONKA; Elektriğin Küçük Devleri
Her Ayrıntısı Mükemmel; Weidmüller Term Serisi
Phoenix Contact; Push-In Bağlantı Kolaylığı
ONKA; Elektriğin Küçük Devleri
eks-Engel; Endüstri Koruyucular
ONKA; Elektriğin Küçük Devleri