Boru Üretim Hatlarına Özel Çözümler

Mükemmel boru yüzey kalitesine, daha dayanıklı borular üretilmesine ve düşük uç tüketimi

  • Boru Üretim Hatlarına Özel Çözümler
    Boru Üretim Hatlarına Özel Çözümler
  • Boru Üretim Hatlarına Özel Çözümler
    Boru Üretim Hatlarına Özel Çözümler
  • Boru Üretim Hatlarına Özel Çözümler
    Boru Üretim Hatlarına Özel Çözümler

Günümüzde kullandığımız günlük su ihtiyacımızdan, ısı ihtiyacımızın temel kaynağı doğalgazın transferi için ve hatta bindiğiniz otomobilin bir çok noktasında ve dahası yaşamın her alanında ihtiyaç duyduğumuz boru hatları üretiminde Boehlerit sert metal uçların kullanıldığını biliyor musunuz?  

Ürettiği mamul ve yarı mamul ürünler direkt ya da dolaylı olarak hayatımızın her noktasına dokunmaktadır. Sizlere bu yayınımızda demir çelik endüstrisinin en temel ürün segmenti olan boru ve profil endüstrisi için üretilen kaynak kazıma ürünlerinden bahsetmek istiyoruz.

Kaynak kazıma, çelik boru ve dolu profil malzemelerinin kaynak  yüzeylerinde oluşan kaynak çapağının temizlenmesi için yapılan özel bir operasyondur. 

Boru üretimi sırasında, çelik sac malzeme dairesel bir şekil aldıktan sonra  indüksiyonla ısıtılarak  kaynak yapılır ve birleşme işlemi tamamlanmış olur.

Üretim sırasında borularda oluşan kaynak çapağı içerden yada dışardan kazıma yapılarak ortamdan uzaklaştırılır, Bu işlem  boru yüzey kalitesinde istenilen pürüzsüzlük  için son derece önemlidir. Boru kalibrasyonu ve istenilen boydaki boru düzlüğü  kesme sırasında oluşan kuvvetler ile yakından ilişkilidir.
Kaynaklı çelik borular, su ve gaz dağıtım şebekelerinde, mobilya endüstrisinde ve otomotiv endüstrisinde kullanılan egzoz borularında kullanılmaktadır.

Boru üretiminde yaygın olarak karbon çeliği ve yüksek korozyon direncine sahip çelikler kullanılırken, otomotiv endüstrisinde kullanılan borularda daha çok yüksek çekme dayanımına sahip çelikler kullanılmaktadır.

Üretim merkezimizde, işlem görecek malzemeye uygun toz kalitesi tespit edildikten sonra mühendislik departmanımız tarafından uygun mikro-macro geometriler ve kesim teknikleri belirlenmektedir. Sevkiyattan önceki son aşama olarak, ürünün kesme kenar dayanımını arttırmak üzere CVD ve PVD kaplama teknolojisi uygulanmaktadır.

Boru kaynağını güvenli bir şekilde kazımak ve düşük kesme hızlarına bağlı olarak kesme kenarında oluşan aşınma stresini azaltmak için Boehlerit Türkiye sürekli olarak Ar-Ge çalışmaları yaparak müşterilerine özel çözümler sunmaktadır.

Boehlerit Türkiye boru kaynağı kazıma ürünleri ile çalışan müşterilerimiz mükemmel boru yüzey kalitesine, daha dayanıklı borular üretilmesine ve düşük uç tüketimine ulaşmaktadır.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim