Ambalaj Sektöründe Çözümler

-40 °C ile +70 °C Arasında Geniş Sıcaklık Aralığı

  • Ambalaj Sektöründe Çözümler
    Ambalaj Sektöründe Çözümler
  • Ambalaj Sektöründe Çözümler
    Ambalaj Sektöründe Çözümler

Bosch Rexroth, ekonomik ve yüksek performanslı çözümleriyle ambalaj sektörünün daha hızlı, daha güvenilir ve daha kaliteli üretimle verimliliği sağlamasına destek veriyor. Türkiye'de son yıllarda ivme kazanan ambalaj sektörü, ürünleri kaynağından tüketim noktasına kadar taşıyan karmaşık bir dağıtım sisteminin temel unsurlarından biri haline geldi. Yeni yasal düzenlemeler, gelişen teknoloji, insanların ihtiyaçlarının artması ve sürekli değişim içinde olan hayatımız, ambalaj sektörünün de sürekli gelişimine ve profesyonellerin yenilenmeye odaklanmasına yol açtı. Modern gıda paketleme sistemleri daha hafif, daha hızlı ve daha ekonomik ambalaja yönelirken, buna bağlı olarak ekonomik ve esnek üretim sağlayan ambalaj makineleri tercih edilmeye başlandı. Hizmet verdiği sektörlerde değişimin hızlı olması nedeniyle ambalaj makineleri üreticileri için de müşteri beklentileri doğrultusunda yenilik sunabilmek daha fazla önem kazandı. İlaç, gıda ve diğer sektörler için ambalaj çözümleri üreten, sektörün lider firmalarından Rulosan Baskı San. Tic. A.Ş. de Bosch Rexroth ana bayilerinden Servo Kontrol Ltd. Şti. ile yürütülen çözüm ortaklığı neticesinde, daha hızlı, daha güvenilir ve daha kaliteli üretimle verimliliği sağladı.

Alüminyum folyo kapak kesme makinesinde sürücü tabanlı IndraMotion MLD uygulaması

3 servo eksen kapak kesme makinesinde, kontrol sistemi sürücü tabanlı IndraMotion MLD tercih edildi. Harici bir kontrolör gerektirmeksizin sürücüye entegre edilmiş PLC ile 10 eksene kadar kontrol sağlayan sistem, uygulamada da kullanılan hızlı girişin (probe) 41 μs örnekleme süresi, 0.25 ms motion tarama süresiyle sınıfının en hızlı kontrol sistemlerinden biri olma özelliği taşıyor. Diğer eksenler ile Ethernet tabanlı, kısa tarama süresine sahip Sercos III haberleşme arayüzü ile senkronize hareketlerde maksimum verimlilik sağlıyor. 4 adet blok IO modülüne kadar genişletilebilir giriş/çıkış birimleri ile esnek çalışma imkânı sunuyor.

Uygulamada kullanılan servo sürme ekseni kalıp ekseni ile pozisyon senkronu çalışıyor, aynı zamanda renk fotoseli ile ürünlerin baskılarını anlık değerlendiren sürme ekseni mesafeyi kontrol ediyor ve baskılı alüminyum folyo kesimlerinde ürün kalitesini artırıyor. Folyo üzerindeki baskı noktası sürme esnasında probe girişinde değerlendiriliyor ve ±0.01mm hassasiyetle register yapılabiliyor. Baskıyla ilgili bir sorun oluştuğunda probe fonksiyonu hata saydırma ile makineyi durduruyor, böylece üretim verimliliği artıyor. Alüminyum folyo kalınlığını artırmak (kabartma) için kullanılan gofrajda servo eksen kullanılırken, kalıp hızı ile senkronize çalışması sağlandı. Operatör paneli olarak, Windows CE işletim sistemine ve kullanışlı, kolay adaptasyonu sağlanan bir ara yüze sahip kompakt VCP serisi tercih edildi. Yüksek tarama hızı, kolay programlanabilir PLC ara yüzüne sahip IndraMotion MLD ile donatılan makinelerle, üretim hızı, kalite, güvenilirlik ve ekonomikliği artan Rulosan Baskı San. Tic. A.Ş., piyasadaki talepleri daha rahat karşılayabilir duruma geldi.

Önemli teknik veriler

· Yüksek hassasiyet: Lineer olmama < ±1 mm · RS-422 çıkış sinyali (1.024 atım/com) · -40 °C ile +70 °C arasında geniş sıcaklık aralığı · Deniz suyunda yüksek basınç direnci (IP68, 10 bar) · Patlama olasılığı bulunan ortamlar için onaylı (ATEX bölge 1)

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim