Almanya Başkanı Merkel ile Hannover Messe Fuarı’nda yarının robot elinden insan eline

Almanya Başkanı Merkel Hannover Messe 2018’in açılış gününde etkileyici bir uygulama ile ilk elden bu durumu tecrübe etti.

  • Mayıs 28, 2018
  • 152 Görüntüleme
  • Almanya Başkanı Merkel ile Hannover Messe Fuarı’nda yarının robot elinden insan eline
    Almanya Başkanı Merkel ile Hannover Messe Fuarı’nda yarının robot elinden insan eline
  • Almanya Başkanı Merkel ile Hannover Messe Fuarı’nda yarının robot elinden insan eline
    Almanya Başkanı Merkel ile Hannover Messe Fuarı’nda yarının robot elinden insan eline

Robotlar ile işbirliği ve hareketler ile kontrolü nasıl olur? Almanya Başkanı Angela Merkel Hannover Messe 2018’in açılış gününde etkileleyici bir uygulama ile ilk elden bu durumu tecrübe etti. Angela Merkel ve Meksika Başkanı Enrique Peña Nieto ve eşi Angélica Rivera, IBG Otomasyon standından, SCHUNK robot eli ile etkileşime geçti. Tutucu Sistemleri ve İş Bağlama Teknolojileri alanında lider 5-parmaklı robot eli, Alman Sosyal Kaza Sigortası tarafından işbirlikçi kullanım için onaylanmış dünyanın ilk robotik tutucusudur.
Hareketli görünümün arkasında yatan gerçek teknoloji: Geleceğin endüstriyel ve hizmet robot uygulamalarında programlama bilgisi olmadan, yalnızca kullanıcının hareketleri ile robotları kontrol etmek, etkileşime geçmek ve konfigüre etmek mümkün olabilecektir. IBG Automation uzmanları tam olarak bu uygulamayı geliştirmiştir. Robotlar hareketler yada konuşma ile kontrol edilebilmekte ve hareketler gerçek zamanlı hesaplanmaktadır. 3D kamera kullanılarak, sistem kullanıcının el ve kol hareketlerini takip ve birebir taklit edebilmektedir. Robotun hareketleri genel olarak kullanıcının el hareketleri ile kontrol edilmektedir. Bu teknoloji, gelecekte robot ve insanların birlikte yakın çalışmalarına olanak sağlamayacaktır. Örnek olarak, iş parçalarını robot ellerine yerleştirmek ve geri çekmek mümkün olacaktır. 
 ‘Gelecek Adım İnsan/Robot işbirliği’ , manuel işlerin gerektiği ve yüksek kalite gerekliliğinin olduğu tüm proseslerde kullanılabilmektedir. İlk kez, zaman ve alan ayrımı olmadan insan ve robot arasında tam bir işbirliği oluşması sağlanabilmektedir. Kullanıcı bakım ve dönüştürme sırasında bilgi alımı yaparken ve parametleri düzenlerken serbest bir şekilde hareket ederek robotu ve tüm otome edilmiş sistemi, bireysel fonksiyonları akıllı saat/akıllı telefon yardımı ile kontrol edebilir. Böylece kullanıcı herhangi bir terminale bağlı olmak zorunda değildir. Sistem kullanıcının çalışma alanı ve yenilikçi robot teknolojisini entegre ederek geleceğe endeksli işbirlikçi bir çevre oluşmasını sağlar.


Yetenekli Tutucu Eli
Yardım ve hizmet robot uygulamaları için tasarlanmış SCHUNK SVH Mekatronik tutucu eli boyut, şekil ve hareketlilik açısından insanlara yüksek oranda benzemektedir. Robot elindeki 5 parmak tüm tutma operasyonlarını toplamda 9 sürücü sayesinde gerçekleştirebilmektedir. Ön falanksların elastik yüzeyleri, iş parçalarının düzgün şekilde tutulmasına yardımcı olmaktadır. Robot eli birçok hareketi taklit edebildiğinden dolayı, insanlar ve hizmet robotları arasındaki fiziksel iletişim oldukça kolaylaşmıştır. Böylece programlama basit hale getirilmiş, ve robotların insanlar ile birlikte çalışabileceği bir ortam oluşturulmuştur. Robot eli insanlara zarar vermeyecek, yaralamayacak şekilde tasarlanmıştır. Açık ve kapalı döngü kontrolünde olduğu gibi güç elektronikleri de robot kolu ile tam entegredir. Bu durum özellikle kompakt çözümlerin başarılmasını sağlamaktadır.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim